Великотроянівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Благовіщенської районної ради

 





До 100-річчя В.О.Сухомлинського

 

        

 

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ В 3 КЛАСІ

Тема: «Читаємо казки та оповідання Василя Олександровича Сухомлинського.»

Мета: збагатити знання дітей про творчість В.О.Сухомлинського; розширювати інтерес до читання; вчити висловлювати власну думку, робити висновки, працювати над виробленням навичок свідомого читання; розвивати вміння працювати в групах, пізнавальні здібності, бажання вчитися, мовлення; виховувати доброту, дружні стосунки, бажання допомогти старшим,один одному, любов до природи.

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, ілюстрації, тексти казок, оповідань «Біда заставляє вчитись», «Майже чарівна розмова», «Ледача подушка», таблички з девізом.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Любі діти! До нас на урок завітали гості, поверніться до них, посміхніться, привітайтеся і подаруємо їм свою гарну працю на уроці.

.Психологічний настрій.

А тепер візьміть один одного за руку, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій.

  - Я всміхаюсь сонечку!

  - Здрастуй, дороге!

  - Я всміхаюсь квіточці!

  - Хай  вона росте!

  - Я всміхаюсь дощику!

  - Лийся, мов з відра!

  - Друзям усміхаюсь!

  - Зичу всім добра!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Діти, я знаю, що ви любите казки, захоплюєтесь їх щасливим кінцем і благородними вчинками казкових героїв, засуджуєте тих, хто чинить погані справи. Отже, казки – це

 ( створення асоціативного куща ).

 

         …      КАЗКИ      …

                                                              

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Ми будемо подорожувати по світу казок та оповідань, які написав відомий вам вже В.О.Сухомлинський. Його казки та оповідання вчать висловлювати власні думки, робити висновки з прочитаного, розвивати читацькі вміння. А також будемо розвивати вміння працювати в групах, допомагати один одному.

ІV.  Артикуляційна гімнастика. Мовна розминка.

Дихальні та артикуляційні вправи.

Секундний видих. Зробити глибокий вдих носом. Прочитати цілу фразу на одному видиху.

     Журавлі – журавлики

     Крила натомили  (вдих)

     Бо довго над морем

     З вирію летіли  (вдих)

 

       Робота з таблицями для розширення кута зору.

 

Р        О

Н                У

С                         Е

М                                  І

К                                            А

КО       САР

ПАР                    ТА

КАР                                   ТА

ПАР                                               КАН

ДРУЖ                                                             БА

 

Робота зі скоромовками.

У долині жив удав.

Удавав ,що він все знав.

Удавав, що все умів.

У траві хвостом вертів.

V.  Усвідомлення нового матеріалу.

Прочитайте вислів В.О.Сухомлинського

«ЧИТАННЯ – ЦЕ ВІКОНЦЕ, ЧЕРЕЗ ЯКЕ ДІТИ ЗБАГАЧУЮТЬ І ПІЗНАЮТЬ СВІТ І САМИХ СЕБЕ.»

Як ви його розумієте?

1. Знайомство з життям В.О.Сухомлинського. Для кожної групи було завдання - підготувати відомості про письменника.( Від кожної групи по одному доповідачу, розповідають про життя і творчість українського письменника, вчителя.)

2.Опрацювання казок, оповідань в групах.

- Подивіться, кожна група має свій девіз,що він означає, ви скажете в кінці уроку:

         * «ВСЬОГО В ЖИТТТІ ТРЕБА ВЧИТИСЬ.»

         * «ЛЮДИНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ДОБРА.»

         * «УСІ БЛАГА І РАДОЩІ ЖИТТЯ СТВОРЮЮТЬСЯ ПРАЦЕЮ.»

Кожна група повідомляє, з яким оповіданням, казкою знайомляться і передбачають, про що будуть читати.

Робота з текстами: 1 група – «Біда заставляє вчитись»

2  група – «Майже чарівна розмова»

3  група – «Ледача подушка»

Читання самостійно;

Відповісти на питання в кінці тексту ( в групі);

Скласти сенкан на головного героя оповідання (в групі).

3.Фізкультхвилинка.

4.Гра «Респондент».

    Переказ оповідань, казок з кожної групи, якщо учень щось пропустив, то йому підказують мімікою, жестами.

5.Гра «Кореспондент».

    З кожної групи виходить учень, який є в ролі головного героя, а всі учні задають питання герою, який відповідає від імені головного героя.

V. Підсумок уроку.

- Так чому навчили нас казки та оповідання?

 Що ж означають девізи кожної групи? 

   Ось і закінчилася наша усна подорож у казки та оповідання В.О.Сухомлинського. Вам моє побажання: читайте, слухайте казки великого педагога, бо читання – це віконце, через яке ми збагачуємо та пізнаємо світ та самих себе. Всі ми можем складати казки про тварин  і про дітей. Ваше домашнє завдання: скласти казку  і намалювати до неї ілюстрацію.

 

                                                                 Підготувала вчитель початкових класів

                                                                                Лисюк Таїсія Петрівна

 

 

Урок літературного читання в 2 класі

Тема. «Про що розмовляють берези» (за твором В.О.Сухомлинського «Золоті стрічки»). Урок під голубим небом

Мета: вчити дітей бачити красу навколо себе, словами та емоціями передавати свій настрій, ставлення до баченого; розширити уявлення про знайомі дерева-берези; розвивати спостережливість, пам'ять; виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання спілкуватися з нею та відчувати себе її частинкою.

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, збірка оповідань В.О.Сухомлинського, різнокольорові стрічки, папір, олівці

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вчитель: Діти, сьогодні я принесла вам чарівну торбинку. Що ж в ній цікавого? Олю, дістань, будь ласка, те, що в торбинці. (Дівчинка дістає стрічки).

Діти: Стрічки.

Вчитель: Чи однакові вони? Чи відрізняються?

Діти: Стрічки різні за кольором, довжиною, шириною.

Вчитель: Де можна побачити такі стрічки?

Діти: Вплетеними в український віночок, дівчатками – в коси, зав’язаними для краси на музичних інструментах.

Вчитель: Яких ще кольорів можуть бути стрічки?

Діти називають.

Вчитель: А чи бачили ви де-небудь золоті стрічки ? Можливо, хтось чув про такі стрічки? Не чули. А от В.О.Сухомлинський (діти вже знають про нього, оскільки раніше були уроки та години спілкування за його творами) не раз зустрічав такі стрічки, бачив їх, разом зі своїми учнями складав про них оповідання. Послухайте такий твір.

ІV. Сприйняття й осмислення матеріалу

1.     Вчитель читає оповідання В.О.Сухомлинського «Золоті стрічки».

2.     Бесіда за текстом твору:

-         Сподобалось вам оповідання?

-         Чому ж сміялося сонечко?

-         А чому сумували берези?

-         Які стрічки у беріз навесні? Влітку? Восени? Взимку?

-         Які ще дерева ви знаєте?

-         Чи можна сказати, що дуб, клен, каштан вплітають золоті стрічки?

-         А на яке дерево можна сказати, що воно, як і береза, вбирається в золоті стрічки? (Верба).

-         Які дерева не знімають вбрання на зиму?

3.     Діти, всі ви любите відгадувати загадки. Відгадайте ось таку:

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки білокорі,

Дощик їм полоще кіски,

Звуть подружок цих… (берізки).

Перевіримо вашу спостережливість. Пригадайте, де на території нашої школи ростуть берізки? Зараз ми підемо до них у гості і кожен приготує їм мовний подарунок, адже в гості прийнято ходити з подарунками. (Учні виходять з приміщення , йдуть до берізок).

Діти, давайте поглянемо на ці дивовижні деревця. Які вони, опишіть стовбур, листя, гущину крони. Як ви думаєте, про що можуть шепотітися між собою ці красунечки? Зараз ми поговоримо біля них, вони нас послухають, а ми – їх.

   Ми прийшли в гості до берізок і кожен приніс мовний подарунок, давайте подаруємо їх берізкам, я почну, а ви продовжите. (Учитель вітає берізок, учні по черзі продовжують).

Учитель: Дітки, погляньте, як берізки хитають гілочками. Вони чують вас і дякують за теплі слова.

4.     Учитель зачитує народні прикмети, пов’язані з березами:

-         Якщо листя  з беріз опаде чисто-легкий рік, не чисто-на сувору зиму.

-         Якщо на березі першими зажовтіли верхні листочки-зима буде ранньою, нижні – пізньою, а коли рівномірно – середньою…

      Погляньте, як берізки хитають своїми косами. А що таке – коси? У кого ще є коси? Що ще має назву – коса? (учні пояснюють багатозначність слова «коса»).

     Я підслухала, що берізки хотіли б з вами погратися. А ви хочете, так? Тоді така гра «Хто перший обійме берізку».

5.     Гра-змагання.

6.     У мене є березові листочки. Пограємо з ними. Підберіть протилежні слова:

-         Плаче-…

-         Сумує-…

-         Розмовляє-…

-         Шепоче-… 

7.     Підберіть спільнокореневі слова: береза - …, вітер - …

8.     Гра «Рости, виростай, деревце»(хто складає речення про берізку-гілочка, хто каже слово-листочок)

    А на згадку ми всі разом сфотографуємось біля берізок, у яки